General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (132)
- (2)
- (32)
- (3)
- (737)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
PIP™ Bouton™ Bullseye™ Rimless Safety Glasses
Trendy design that hits the mark with a lens treatment to fit your application.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Product Type | Safety glasses |
PIP™ The Scout™ Rimless Safety Glasses with Clear Temple and Clear Lens PROMO
Our most popular visitor's glasses feature a large frame that can be used alone, or as an Over-The-Glass (OTG) style to fit all personal eyewear.
Protective Industrial Products Bond™ Full Frame Safety Glasses
Full Frame Safety Glasses with Translucent Charcoal Frame.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Full Frame |
| Height (Metric) | 9.8425 cm |
| Description | Full Frame Safety Glasses with Translucent Charcoal Frame |
| Shape | Rounded Square |
| Width (English) | 1.5 in. |
| Size | Universal |
| Width (Metric) | 3.81 cm |
| Frame Color | Dark Gray |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Full Frame Glasses |
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Height (English) | 3.875 in. |
Kimberly-Clark Professional™ Smith & Wesson™ Brute Safety Eyewear
Ergonomically contoured matte black nylon temples for all day comfort
Kimberly-Clark™ Professional Smith & Wesson™ Phantom Safety Eyewear
Frameless design with lens, hinge, and nose pad post molded as one unit
Kimberly-Clark Professional™ Smith & Wesson™ Ozone Safety Eyewear
UV protection up to 400 nanometers
Honeywell™ North™ A400 Series Safety Glasses
Sporty, lightweight safety glasses with one-piece wraparound lens
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87.1-2003 and CSA Z94.3 standards. |
|---|
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87+ and CSA Z94.3 safety standards |
|---|
Pyramex™ VentureGear Tactical™ Drone™ Safety Eyewear
Packaged in a VentureGear Tactical™ branded box with temple tag for counter top or pegboard display
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Frame Type | Half frame with ventilation |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Scratch-resistant |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1,CAN/CSA Z94.3-07 |
Honeywell™ Uvex™ Horizon™ Safety Glasses
Classic flip-up style offers versatility for workers in unique environments. Shaded lens designed to protect against high intensity light sources, while the clear lens offers impact resistance.
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Impact-resistant,Scratch-resistant |
| Temple Style | Spatula w/metal core |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 30 g |
| Includes | Break-Away Flexicord |
|---|---|
| Frame Color | Gun Metal |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Includes | Strap |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 32 g |
Honeywell Safety Products™ Uvex™ Skyper™ Safety Glasses
Custom fit with superior peripheral protection
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87.1-2003 and CSA Z94.3-1999 standards. |